Stratocaching 2013 a naše začátky

Stratocaching již v České republice není novinkou. Premiéru měl 16. listopadu 2013, kdy jsme z pražské meteorologické observatoře vypustili náš první stratocachingový balón do výšky více než třiceti kilometrů. Podívejte se, jak celá myšlenka vznikla, a jak náš minulý let dopadl.

Zrod nápadu

Koncept Stratochachingu vznikl v červnu 2012. Nápad vypustit balón do stratosféry a „něco“ z něj vysypat, rozebírali Jan Kužník s Ivanem Sobičkou na festivalu amatérských filmů MatFyzu. K živé diskuzi se k nim na této akci připojil Martin „Krtek“ Šturm. O něco později se v jedné hospůdce na Vinohradech myšlenka dále rozvinula za účasti Petra Bakoše a Ivana Millera, kteří měli plán na vypuštění balónu v té době již rámcově promyšlený. Zpočátku jsme netušili, jak mají předměty padající z nebe vypadat, a jak je mají účastníci hry vlastně hledat. Uvažovali jsme o různých principech a tvarech, až jsme nakonec zvolili organický designový koncept javorového semínka s vloženým GPS trackerem - Stratocache, a z toho tvarově odvozenou gondolu s názvem Dropion (spojení slov „drop“ a „onion“). Kombinace letu stratosférického balónu s geocachingovou hrou byla na světě. 

 

Vzniká sdružení Žádná věda

Výše uvedená pětice autorů považovala nápad za velmi nadějný, a protože při diskuzích spontánně vznikaly další nápady, bylo založeno „sdružení pro kouzlo experimentu“, Žádná věda. Pod jeho hlavičkou byl dokončen již připravený experiment s výboji ve zředěných plynech, a v létě 2013 jsme začali vážně pracovat na Stratocachingu, a to díky podpoře agentury Dataconsult (nyní TAKTIQ) a serveru Technet.cz.

 

 

Testy a pomoc expertů

S blížícím se datem startu se připojovali skuteční experti. Kromě studentů z Talentcentra Laborky se sehráli klíčovou roli radioamatéři, ostřílení geocacheři, meteorologové,  aerodynamici z ústavu VZLÚ, specialisté na antény z ČVÚT a mnozí další. Skutečnou výzvou bylo zprostředkování přímého přenosu videa z balónu, o které se postarali experti ze společnosti NetRex. Na poradách týmu, který se dal spontánně dohromady, to začínalo vypadat jako při plánování mise NASA.

 

 

Den D: 16. listopad 2013

Počasí nám neuvěřitelně přálo a ze zamlženého rána se vyklubal slunečný den s mírným vánkem. Zhruba dvě stovky účastníků na startu se posilnili párky hlavního partnera letu, společnosti ESET, a po chvílích nervozity spojených s technickými problémy se balón vznesl v 10:23, se zpožděním 83 minut.

Let proběhl přímo ukázkově a kamera v Dropionu celou dobu vysílala přímý přenos videa pro 220.000 diváků na internetu. Dropion dopadl na zahradu domu v Cerhovicích, kde již po několika sekundách zazvonil tým radioamatérů. O dvacet kilometrů dál, mezi Rokycany a Chrástem u Plzně, pak v následujících hodinách a dnech nadšení hledači vypátrali 7 semínek i přes to, že v nich zcela selhala elektronika.

 

 

Průběh letu

Fakta o letu

Datum a čas startu
16.11.2013
V 10.24 hodin
Doba trvání letu Dropionu
117 minut
Vzdálenost dopadu Dropionu od místa startu
47 km
Vzdálenost dopadu poslední Stratocache od místa startu
72 km
Výška vypuštění Stratocache
30 409 m
Maximální dosažená výška Dropionu
30 722 m
Celkem nalezeno Stratocache
7
Rozptyl nalezených Stratocache
9 km

Kompletní video z kamery AXIS

Kompletní video z kamery GoPro